taca z zywicy w 15min

Jak zrobić tacę z żywicy w…15min?!

No właśnie jak? Czy serio da się tak szybko zrobić cudną tacę z żywicy? Zaraz się przekonasz, że to jest prostsze niż się wydaje. A efekty niesamowite. Zapraszam do czytania 🙂

Od czego zacząć
Najpierw zbiorę i opiszę materiały które będą niezbędne do wykonania tacy. Nie będzie tego dużo, a produkty łatwo dostępne.

 

taca z żywicy taca z żywicy

Lista rzeczy:

taca (dowolna z rantem). Najpopularniejsze są z JYSK, koszt mniej niż 40zł 🙂
-żywica epoksydowa (użyłem swojej Sztuka Żywicy),
-pigmenty (użyłem swoich Sztuka Żywicy),
-kubeczki plastikowe/papierowe,
-coś do mieszania (łyżeczki plastikowe/drewniane szpatułki),
-waga,
-rękawiczki,
-opalarka z podmuchem gorącego powietrza.

Jak widzisz, nie jest tego tak dużo. Aktualnie wszystko można wysyłkowo zamówić, więc 1-2dni później masz u siebie pełen zestaw do tworzenia 🙂

Kolory pigmentów które wykorzystam do zrobienia tacy:
-PASTA PRO biała,
-PERŁA OPAL złoty,
-PASTA PRO piaskowa,
-PREMIUM złoty.

Wszystko naszykowane? To lecimy dalej 🙂 CZAS START!

Biorę 4 kubeczki, na każdy kolor oddzielny. Rozlewam do nich żywicę i utwardzacz (odmierzane wagowo!). Każdy kolor będzie w różnych proporcjach na tacy, dlatego też są różne ilości epoksydu 🙂

Proporcje kolorów i ich ilość jest oczywiście wedle uznania. Będę wszystko opisywać na aktualnym przykładzie. Przygotowałem:
-80g żywicy + 40g utwardzacza – pasta Pro biała,
-40g żywicy + 20g utwardzacza – perła biały opal,
-14g żywicy + 7g utwardzacza – pigment PREMIUM złoty,
-14g żywicy + 7g utwardzacza – pasta Pro piaskowa.

taca z żywicy

Rozdzielone? Lecimy dalej! 🙂 Czas na dodanie pigmentów. Warto pamiętać, że poszczególne barwniki mogą być o różnej intensywności. Dlatego nie ma sensu bawić się w procentowe dodawanie pigmentów. Ilość to już kwestia wyczucia, sprawdzenia transparentności. Dodać mniej lub więcej w zależności od zamierzonego efektu.

taca z żywicy taca z żywicy

Czas na dokładne mieszanie. Staraj się jak najlepiej zgarnąć z dna i ścianek! To bardzo ważny etap. Dzięki temu cała tafla ładnie zaschnie, bez lepiących się miejsc.

taca z żywicy taca z żywicy

Czas na dokładne mieszanie. Staraj się jak najlepiej zgarnąć z dna i ścianek! To bardzo ważny etap. Dzięki temu cała tafla ładnie zaschnie, bez lepiących się miejsc.

taca z żywicy taca z żywicy

Rozmieszana żywica z pigmentami gotowa! 🙂 teraz można przejść do tworzeniaa! Wiadomo, rozlewanie, kolory, umiejscowienie zależy od wizji co się chce uzyskać. Ja wylałem pasy biały/opal/złoty.

taca z żywicy taca z żywicy taca z żywicy taca z żywicy

Zostawić tak? Nieeee. Teraz czas na zabawę opalarką. To jest taki nasz pędzel. Podmuchem ciepłego powietrza można stworzyć świetne przejścia między kolorami. Polecam robić to energicznie, by warstwy nie zmieszały się kompletnie, a stworzyły efekty.

taca z żywicy taca z żywicy

I GOTOWE! Proste prawda? 🙂

Dzięki temu i Ty możesz w prosty sposób stworzyć własną tacę! Warto też pamiętać o paru rzeczach. Żywica może jeszcze przez 20-30min się układać, wzór się lekko zmieniać. To normalne 🙂 Pewnie też się rodzi pytanie, dlaczego nie użyłem palnika by usunąć pęcherzyki powietrza z powierzchni? Gdy rozprowadzałem wzory opalarką robiłem to gorącym powietrzem, dzięki czemu tafla wyszła idealna 🙂

taca z żywicy taca z żywicy

A jak z odpornością takich tac? Tace z żywicy są głównie dekoracyjne. Wiadomo, nie zarysuje się od razu, można użytkować. Ale niestety nie wytrzyma starcia z gorącym kubkiem (zostanie ślad) 🙂 do tego przyda się specjalna żywica domingowa (tzw TOP) lub lakier.

Podziel się opinią jak Ci się podobał artykuł instrukcja. Może masz propozycje kolejnych treści? 🙂

27 komentarzy do “Jak zrobić tacę z żywicy w…15min?!”

  1. Paweł ogromne podziękowania za ten post!!! ???????????????????? mega przydatny jak każdy z Twoich wpisów.

  2. Czy jest jakiś sposób, aby można było używać gorących kubków na tacy bez zostawienia śladów? Również jeśli chodzi o podstawki z żywicy?

  3. Jak użytkować produkty z żywicy

    Ciekawi mnie do czego żywica się nadaje A do czego nie. Tak jak piszesz, po gorącym zostanie ślad, a widziałam podkładki pod kubki z żywicy, to jak to jest?

    1. To predzej podkładki pod kieliszki 🙂 albo zimne kubki/szklanki 🙂 zywica nie zabezpieczona nie lubi wysokich temperatur

  4. Taca wyszła pięknie, często jednak spotykam się z tym że wylewane na koncu kolory tak jakby wpływają pod te wylane wcześniej i nikną w nich, czy to może być kwestia zbyt dużej ilości mieszanek wylanych najpierw? ????

    1. Czasem tak bywa przy perlowych pigmetach, ze ich czasteczki lekko opadaja. Wystarczy przy zelowaniu lekko poruszyc zywice podmuchem suszarki 🙂

    1. Jesli chodzi o rozprowadzanie to tak 🙂 ale wtedy trzeba palnikiem przeleciec powierzchnię by usunac pęcherzyki powietrza. Suszarka ma niska temp 🙂

      1. Jaki jest czas całkowitego schnięcia takiej tacy? I czy wymaga ona szlifowania czy po wyschnięciu jest już taki spektakularny efekt? Gratuluję prac i wiedzy, to czysta przyjemność móc śledzić Pana pracę.

        1. Po nocy jest już sucha na dotyk. Po około 5 dniach jest pełna twardość żywicy 🙂 nie szlifuje nic 🙂

    1. Cześć, mam pytanie:) chciałabym wylać żywice na naczynie na dworze, aby ograniczyć ilość nagromadzenia niebezpiecznych substancji w pomieszczeniu. Niestety na dworze jest zimno i czytałam proces utwardzenia może zostać zaburzony. Wniosłabym żywice do domu tylko zastanawiam się po jakim czasie od wylania żywicy przestaje ona być „niezdrowa” dla naszego organizmu w czasie utwardzenia? 🙂

  5. Dzień dobry, chciałabym zapytać jak ustalić odpowiednią ilość żywicy do powierzchni,
    na którą chcemy ją wylać? Jaka powinna być grubość warstwy żywicy?
    Bardzo inspirujący blog, pozdrawiam
    Grażyna

  6. Ja robiłam podkładki pod kubki i używam ich codziennie pod gorącą kawę i nic się z nimi nie dzieje . Ani śladu . Już około pół roku .

  7. Witam , pisze Pan że powierzchnia z żywicy nie jest odporna na wys temperaturę. Chcę sobie zrobić stolik z żywicy ,czym zabezpieczyć powierzchnię aby była odporna na temperaturę ?

  8. Cudnie wyszła, mam pytanie, jak się utrwala żywicę? u mnie, nawet po tygodniu odstania, gdy tylko żywica będzie pozostawiona pod wplywem temperatury (żarówka) to zaczyna sie wyginać :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top